Wiele osób, zwłaszcza spośród tych, które pracują przy komputerze, narzeka zazwyczaj na to, że cały dzień siedzą przed komputerem, co niekorzystnie wpływa między innymi na wzrok, często powodując także bóle głowy oraz bóle kręgosłupa, związane z siedzeniem w jednej, nie zawsze komfortowej pozycji.
Wydaje się jednak, że tak naprawdę prawdziwe powody do narzekania mogą mieć raczej pracownicy fizyczni, zwłaszcza ci, którzy pracują w ekstremalnych warunkach. Nie bez powodu za najbardziej niebezpieczne zawody uznaje się zawód górnika i strażaka. W pierwszym przypadku niebezpieczeństwo związane jest z pracą pod ziemią i ryzykiem zasypania czy wybuchu metanolu. W drugim przypadku, niebezpieczeństwo dotyczy ciągłego obcowania z ogniem podczas pożarów,które strażacy muszą gasić.
I w jednym i w drugim przypadku osoby, które wykonują te zawody są zobowiązane do zachowania szczególnych środków ostrożności, jak i noszenia specjalnej odzieży ochronnej.Odzież ochronna nie tylko jest niezbędna, jeśli pracujemy w bardzo wysokich temperaturach. Okazuje się też konieczna, jeśli przychodzi nam pracować w ekstremalnie niskiej temperaturze, na przykład w chłodni.
W przedsiębiorstwach, które zajmują się produkcją żywności, chłodnie są niezbędne, aby produkowana żywność nie psuła się zbyt szybko. W określonych pomieszczeniach muszą być utrzymywane odpowiednio niskie temperatury. Szczególnie niskie temperatury muszą obowiązywać w komorach chłodniczych, gdzie produkty spożywcze są mrożone. Tam bowiem temperatura utrzymuje się na poziomie dużo poniżej zera stopni.
Osoby pracujące w takich warunkach muszą być więc odpowiednio ubrane, w przeciwnym bowiem razie może dojść do odmrożeń. Przede wszystkim odpowiednio chroniona musi być skóra twarzy, która jest niezwykle delikatna i bardzo narażona na odmrożenia.
Osoby pracujące w chłodniach muszą przede wszystkim nosić grube rękawice ochronne, które muszą być jednak na tyle wygodne w użytkowaniu, aby nie krępowały ruchów. Potrzebna jest także osłona na oczy oraz uszy, a także dobre zabezpieczenie dróg oddechowych.
Szczególne środki ostrożności należy zachować, gdy korzysta się z urządzeń, w których czynnikiem chłodniczym jest suchy lód. Suchy lód utrzymuje bowiem temperaturę na poziomie prawie -80 stopni Celsjusza. Dotknięcie granulek suchego lodu bez rękawiczek może grozić poparzeniami skóry.
Nie można doprowadzić też do wąchania przez długi czas dwutlenku węgla, z którego suchy lód powstaje, gdyż w znaczącym stopniu może to uszkodzić nasze drogi oddechowe.
Zagrożeniem więc, jak widać, jest nie tylko niska temperatura w chłodniach, lecz także niektóre czynniki chłodnicze, które w takiej chłodni są wykorzystywane. Oprócz suchego lodu niebezpieczny jest też amoniak - jeden z najpopularniejszych czynników chłodniczych. Amoniak, w przeciwieństwie do suchego lodu na szczęście nie jest bezwonny, dlatego też szybko można wyczuć, kiedy zaczyna się ulatniać i odpowiednio wcześnie interweniować.
Tak naprawdę zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem amoniaku nie można tylko przy używaniu odzieży ochronnej. Konieczne jest także zachowanie zdrowego rozsądku. Potrzebna jest także stała czujność, gdyż nie jest trudno o wyciek amoniaku, tym bardziej jeśli urządzenia chłodnicze, w tym agregaty nie będą odpowiednio używane. Agregaty chłodnicze, a także wszystkie inne urządzenia chłodnicze wymagają, by obsługiwały je osoby odpowiednio przeszkolone. Tylko po szkoleniu można wiedzieć, jak korzystać z agregatów.